Rozcestník

Aktuality

Český závodník Patrik Hájek – Vicemistr Evropy 2016

Rate this item
(0 votes)

Český motokárový sport má na svém kontě další historický úspěch. V letošním třídílném seriálu Mistrovství Evropy motokár, získal český reprezentant Patrik Hájek celkově 2. místo v „královské“ kategorii KZ a do České republiky tak putuje letošní nejlepší výsledek v podobě vicemistra Evropy 2016.

Největší naděje na kvalitní výsledek českých reprezentantů v ME motokár v belgickém Genku byly oprávněně vkládány do Patrika Hájka. Patrik Hájek patří v současné době mezi nejlepší světové jezdce v kategorii profesionálních jezdců a proto je od letošní sezony také továrním jezdcem italské stáje Kosmic (podvozek Kosmic, motor Vortex). Patrik Hájek do Belgie jel s velikou šancí bojovat o evropský titul. Po dvou předcházejících závodech seriálu Mistrovství Evropy totiž český jezdec figuroval na 3.místě se zanedbatelnou ztrátou na vedoucí pozice. Scházely pouze 2 body na druhého Francouze Iglesiase a 4 body na prvního jezdce Itala Ardiga. Rozhodnout tedy měl právě závod v Belgii. Od samého začátku závodního víkendu bylo jasně patrné, že konkurence Patrika se usilovně připravovala a o konečných výsledcích bude rozhodovat především přesné nastavení motoru a podvozku na momentální podmínky na trati. Patrik Hájek se skvělým výkonem probojoval až do druhé startovní řady finálové jízdy. Před vlastní finálovou jízdou nastal okamžik, kdy bylo třeba zvolit pro Patrika riskantní nastavení motokáry, které by zvýšilo naději porazit úspěšného a již čtyřnásobného evropského šampióna Marce Ardiga. Jedině tak by se dal získat evropský titul. Nakonec se tento krok minul s očekávaným účinkem a Patrik projel ve finále na 7. místě. Tímto výsledkem bodově odsunul francouzského jezdce Iglesiase o 5 bodů na třetí místo a výsledkem byl tedy posun v konečném pořadí na 2. místo evropského šampionátu.

Patrik Hájek již jednou titul vicemistra Evropy motokár získal. V roce 2009 bojoval o titul evropského šampióna v kategorii KZ2 až do posledního finálového kola. Dvě zatáčky před cílem o titul evropského šampióna přišel nezaviněnou kolizí. Letošní titul vicemistra Evropy kategorie KZ je ale Patrikovým největším dosavadním úspěchem, protože toto umístění vybojoval v konkurenci motokárových jezdců, kteří jsou profesionálové továrních týmů a mnozí z nich mají na svém kontě několik titulů evropských a světových šampiónů. U obou dosažených úspěchů byla také vždy litomyšlská firma Orion, která Patrika Hájka dlouhodobě v závodění podporuje.

Patrika Hájka letos ještě čeká další vrchol letošní motokárové sezony, což je závod Mistrovství světa ve švédském Kristianstadu na začátku září. Vzhledem k jeho letošním výborným výsledkům, bude mít český reprezentant i zde velikou šanci na úspěch.

Vratislav Ondráček – KartingSport.cz