Vážení fanoušci a fanynky motokrosu,
loni jsme v Kramolíně začínali, letos se zde odehrají v pořadí druhé bitvy v rámci seriálu Buksa/Ados Motokros Mezinárodního mistrovství České republiky 2016. Kramolínská trať patří mezi nejrychlejší a každoročně pořádně míchá kartami, když dokáže nechat vyniknout favority, ale zároveň trestat jejich sebemenší chyby. Otazník zatím visí nad konkrétními jmény motokrosařů a motokrosařek, která si budou tahat v neděli 5. června 2016 žolíky nebo naopak černé Petry.
Bylo nebylo mezi mistrákem v Pacově a Kramolíně
Za startovací zařízení se konečně postaví František Smola, který se dle dostupných informací vrací po pooperačních problémech s rukou v plné síle. Prezentace francouzské motokrosové školy bude masivnější díky "TGV přiskočení" Florenta Richiera, který úvodní závod minul kvůli kolizi s pro něj domácím motokrosovým mistrovstvím v Castelnau-de-Lévis. I když nebyl Václav Kovář v Pacově fit, přesto chtěl zkusit závodit a urvat pár cenných bodů do celkového hodnocení. Nakonec však jeho cesta skončila po kvalifikaci, po níž jsme ho u trati mohli vidět už jen v pozici diváka. Do Kramolína přijede už se zahojeným zlomeným palcem a doléčenými obraženinami, tedy s výčetkou zranění, která si přivodil v rámci tréninku před českou zahajovačkou MX sezóny. Na marodku se po pádu při MXGP v Teutschenthalu na pár týdnů nuceně uklidil Filip Neugebauer, který je v ČR na závodech pořád ještě více hostem než stálým účastníkem. Přesto Filipovi přejeme, aby se jeho trhlina v ledvině co nejdříve zacelila a byl opět zpět v sedle motorky. Po postartovním pádu v Pacově nebude trávit pár týdnů čas na závodech ani Jonáš Nedvěd, jehož zranění ramene si nakonec vyžádalo operativní zákrok.
ADAC MX Masters v Möggers s českými vavříny
Během více než měsíční proluky mezi Pacovem a Kramolínem vyrazila početná družina jezdců na druhý díl populárního německého šampionátu ADAC MX Masters na jediný podnik, který se jel v rakouském Möggers o víkendu 21. a 22. 5. 2016.
V juniorském poháru vyjel nejlepší české umístění Radim Kraus, finišující jako 15. Na zkušenou spolu s ním k našim sousedům putovali ještě Jan Wagenknecht, Jakub Venhoda a Petr Rathouský, kteří se však bodovým přídělem pochlubit nemohou.
Zazářit se podařilo především čerstvému úspěšnému maturantovi Martinu Krčovi. Ten si z Möggers odvezl pohár za třetí místo ve tříděYoungsters. Ve stejné kategorii se dařilo také slovenskému reprezentantovi Richardu Šikyňovi, který obsadil 5. příčku. Za první desítkou pak bylo pořadí dalších v ČR dobře známých jezdců 12. Dušan Drdaj, 13. Tomáš Kohút (SVK), 14. Jakub Terešák, 16. Gabriel Chetnicki (POL), 17. Jan Vondrášek a na 33. místě Šimon Jošt (SVK).
Prodrat se kvalifikačním sítem a prosadit v nabité zahraniční konkurenci mělo v plánu hned několik českých závodníků nejprestižnější třídy Masters. Nejúspěšnějším byl 13. Petr Smítka, kterému se díval celou dobu na záda 16. Bence Szvoboda. Celkově 18. byl mládnoucí veterán Petr Bartoš a za ním bral 19. příčku Jaromír Romančík. Prověřit svoji připravenost po pooperačních potížích s rukou přijel také již v úvodu zmiňovaný František Smola, který je zapsaný ve výsledcích na 21. pozici. Petru Michalcovi vyneslo jeho snažení 23. flek, Rudolf Weschta byl 34. a Martin Finěk ještě o místo za ním – 35. A Václav Kovář výčet Čechů uzavírá nepříliš lichotivou 36. příčkou.
Premiérové Mistrovství Evropy žen v Českém Těšíně s 54 MX divoženkami
Ve stejném termínu ADACu se nenudila ani osmička českých divoženek, které zamířily na ME žen v Českém Těšíně. Do Polska zamířilo celkem 54 závodnic, a tak byla nutností kvalifikace. Z té se úspěšně prosmýkly všechny naše holky, z nichž nejlepší byla celkově 9. Barbora Laňková, za kterou se o pouhý bod zařadila 10. Jana Antošová. Za 18. místo se nemusí stydět ani Kristýna Vítková. Jako 20. je po součtu bodů Marika Mlýnková. Další pořadí českých holek: 29. Kristýna Řeřichová, 31. Edita Korečková a 38. Nikola Hošková.
Holky hodnotí evropskou premiéru jako vydařenou a dle velkého zájmu to vypadá, že se pro letošek vypsaný jednorázový závod možná promění ve vícedílnou sérii.
ME Open Orehova Vas: Česká trikolora zcela okupovala podium
Uplynulý víkend 28. - 29. 5. 2016 vyrazila flotila účastníků evropských závodů do slovinské Orehove Vsi. Na sociálních sítích již koluje fotka českého trojlísku opanujícího stupně vítězů s následovným rozmístěním. 1. Martin Michek, 2. Petr Michalec, 3. Petr Bartoš. A na jednu z bývalých tratí již padlého Mistrovství světa MX3 zamířili a celkově skončili takto i následující jezdci: Ondřej Brendl – 10., Jakub Hruška (SVK) – 11. a Tomáš Šimko (SVK) – 19.
Stručná rekapitulace úvodního mistrovství v Pacově
Ženy: Laňková má formu i štěstí, Antošová se nevzdává
Po oznámení neodjetí kompletní sezóny loňskou mistryní Luckou Simonovou si na zlaté poháry začaly pilovat nehty Jana Antošová s Bárou Laňkovou. A holky si to na trati rozdávaly vskutku tvrdě. Nakonec se však z celkového vítězství radovala Laňková, která za sebou nechala druhou Antošovou. Třetí dojela se ztrátou v obou jízdách za jejich zády Kristýna Vítková.
Veteráni: Nadvláda ironmana Žeravy
Veteránské války nemá příliš cenu dlouze okecávat. Poté co zběhl z mistráku Jindra Hrabica, předvádí absolutní nadvládu neporazitelný závodník s neskutečnou fyzičkou. Řeč není o nikom jiném než o Martinu Žeravovi, který s přehledem vyhrál před stříbrným překvapením v podobě slovenského účastníka Ivana Černého a bronzovým Ladislavem Mikasem. Za zmínku stojí také premiérový start Michala Buchty ve veteránském mistráku a hned jeho čtvrté místo, které má po předvedeném výkonu reálnou šanci proměnit už v Kramolíně v umístění na bedně.
MX2: Kdo zastaví maďarský čardáš s názvem Szvoboda?
Ve třídě MX2 v Pacově jednoznačně dvěmi výhrami zazářil a ukázal svoji touhu po změně v podobě stále druhých nebo třetích celkových seriálových míst Maďar Bence Szvoboda, kterého na stupně vítězů doprovodili druhý Filip Neugebauer a "až" třetí úřadující mistr, Francouz Sulivan Jaulin. Ovšem v MX2 se očekává během sezóny pořádná míchanice, protože na bednu mají také další jezdci jako například slovenská střela Tomáš Šimko, růžky vystrkující Milan Špičák a rovněž Martin Krč, který na prvním českém mistráku sice pokazil, co mohl, ale jeho forma má vzrůstající tendenci.
MX1: Několik adeptů na výhru
Rozjížďky kategorie MX1 byly v Pacově místy až infarktové. Hromadný pád po startu druhé rundy sice leccos zkomplikoval a zmařil předstartovní tipovačku přihlížejících hned v případě umístění několika jezdců, ale stejně nakonec došlo k rozklíčování tajenky v jednom z našich nejkrásnějších motokrosových areálů. Z nejblyštivějšího poháru za první místo se radoval Martin Michek, na kterého ze stříbrné pozice koukal Petr Smítka a z bronzového stupně pak překvapivě Rudolf Weschta, jenž si svoje umístění rozhodně zasloužil. Nebýt smolného smetení Sukupa po startu první rozjížďky, možná bychom se dočkali ještě o dost dramatičtějšího průběhu. Ve druhé rundě si jel navíc suverénně s náskokem pro vítězství Jára Romančík. Ovšem jen do momentu, než opustil sedlo a otestoval tvrdost jednoho z vysokých břehů podél trati. Potlučený a otřesený sice pokračoval dál, ale se zlomeným žebrem a dírou ve stehně toho už mnoho nestihl.
TV záznam a videa z Pacovského propadu 2016
Pokud nemáte dost, můžete se podívat na dvaatřicetiminutový záznam z Pacova v archivu České televize:
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10207469169-svet-motoru/216471291269503-mm-cr-v-motokrosu-pacov/
A zhlédnout lze také další videa, která premiérově vznikala během soboty i neděle přímo na závodišti:
http://www.mediasport.cz/motokros-supermoto/reportazni-videa.html
AMK Nepomuk – kramolínská trať neboli závodní areál pro drapákové motosporty
Cca čtyřicet kilometrů jižně od Plzně je situovaný Kramolín u Nepomuku, který je mj. proslulý světově provařeným areálem, každý rok hostícím vrcholné podniky v podobě mistrovství světa v sajdkárkrosu a trialu. V časech minulých byl dějištěm dokonce MS v motokrosu třídy 500 ccm. Kramolínská dráha má poměrně atypický profil a může se chlubit nejvyšším převýšením tratí v rámci MMČR. V předchozích letech zde motokrosoví jezdci předváděli dechberoucí podívanou zejména v dlouhé pasáži podél lesa, kde se řítí velkou rychlostí z prudkého kopce se dvěma odskoky, na něž už v minulosti celá řada z nich doplatila. Doufejme, že letos nikoho tento úsek nevyšle ze sedla!
GPS trati:
49° 26' 32.973"N
13° 34' 34.881"E
Vstupné:
150 Kč
Web:
amk.nepomuk.cz
Buksa/Ados KTM Team
Přestože z rozšíření startovní soupisky jedné z našich nejstarších stájí nakonec sešlo, Buksa/Ados KTM Team je připravený v pětičlenné sestavě pokračovat ve sbírání trofejí, jak tomu bylo již v prvním závodě. "Pacov byl dramatický a věřím, že si fanoušci přišli na své. V Kramolíně rozehrajeme další hru, ve které se opět poperu o zlato," řekl Martin Michek. "V pauze mezi prvním a druhým mistrákem jsem jel Mistrovství Evropy Open ve Slovinsku, kde se mi povedlo zvítězit. O to víc se nabuzený výhrou těším do Kramolína," dodal. Do České republiky se chystá Francouz Florent Richier, uvědomující si svoji ztrátu po absenci v Pacově. Přesto se však na bitvy o body s početným davem soupeřů těší a bezpochyby se pokusí atakovat mj. také rychlostní traťové rekordy v Kramolíně. Rozlítnutý Maďar Bence Szvoboda nehodlá ubírat na svém tempu. Ačkoli si během maďarského mistrovství vykloubil koleno, opět dokázal zatnout zuby a závod nakonec vyhrál. A ze svého letošního mistrákového cíle v podobě celkové výhry rozhodně nehodlá nic slevit. Sulivan Jaulin nemá stejně jako ostatní jeho týmoví kolegové trať v Kramolíně příliš rád, ale v přestávce mezi závody makal na své fyzičce a zvyšoval rychlost, aby ze sebe opět vydal všechno. Janě Antošové se zatím lepí smůla na paty, přestože na paty zároveň šlape i prozatím před ní neustále se pohybující a dojíždějící největší soupeřce Báře Laňkové. Desátá pozice na ME v Českém Těšíně jí však dodala potřebnou dávku sebevědomí, a tak jede do Kramolína s jasným mottem: "Nový závod, nové cíle, nové výsledky.
BV racing
Tým BV racing hlásí před Kramolínem kompletní stav. V MX2 bude hájit barvy David Soldát, který vymění volant z rally za řidítka a porve se o republikové body. V MX1 nebude chybět v pořadí třetí Rudolf Weschta, který se bude chtít v Kramolíně opět ukázat. Na startu konečně uvidíme i Františka Smolu, vrátivšího se po problémech s rukou v plné síle. "Napravit reputaci po Pacově si jistě budu chtít spolu s Michalem Votroubkem i já," řekl Michal Bárta.
Edifio Solution Team
Jediným zástucem Edifio Solution Teamu Ládi Exnera je v letošní sezóně Petr Michalec, který čím dál víc zúročuje svoje předchozí roky dřiny a poctivou zimní přípravu. Ale protože mu není cizí, že nejlepší trénink je ten na motorce, stihl mezi Pacovem a Kramolínem hned tři závody: "Nejprve jsem jel MM Slovenska na Myjavě, kde jsem skončil celkově 3. Poté jsem vyrazil na ADAC do Möggers, kde jsem se úspěšně kvalifikoval a po pádu jsem první jízdu dokončil 27. a druhou 18., takže to byl spíš dobrý trénink. Nejdůležitější pro mě byl závod ME ve Slovinsku, kde nás sužovaly vysoké teploty, ale přesto jsem z nich dokázal vytěžit a celkově jsem skončil druhý,"komentoval svoje závodní tažení Michalec. "Kramolín sice není moje nejoblíbenější trať, ale podmínky budou pro každého stejné,"doplnil.
HT Group Racing Team
"S výsledky z Pacova jsme spokojeni, protože naši jezdci Sebastian Tököly a Patrik Liška začínali úvodní rozjížďky shodně z posledních míst. Oba se však v prvním i druhém závodě nevzdávali a bojovali až do konce," hodnotí úvodní díl manažer týmu František Brumla."Do Kramolína se těšíme a rádi bychom viděli naše jezdce v TOP 10," nastínil cíle Brumla. S jeho vidinou se ztotožňuje i sám Tököly, který však míří po celkovém čtvrtém místě na MMČR juniorů v Horažďovicích a důkladných trénincích zaměřených na zvýšení rychlosti s trenérem Davidem Černohousem přece jen výš. "Stále makám na své fyzičce a kromě rychlosti se potřebuji zdokonalit na motorce i technicky. Budu spokojený, když se mi podaří na mé oblíbené kramolínské trati skončit do 8. místa," věří si. Jeho týmový parťák Patrik Liška zkoušel před Kramolínem odstraňovat především své chyby a zlozvyky. Navíc se se Sebem shoduje, že se nedá vyžít pouze ze zimní přípravy. "Trénovat je potřeba neustále. Do Kramolína přijedu s novým sestřihem vlasů a vousů :-). Tamější trať mám rád, protože je rychlá. Jediné místo, ze kterého mám respekt, je sjezd podél lesa. Očekávání nemám žádná, závody si chci užít a zajet co nejlepší výsledek. Když bude obě rundy v TOP 10, budu spokojený," doplňuje Liška.
Hulho Racing Team
Hulho Racing Team vstoupil do sezóny úspěšně, když bral Petr Smítka ve třídě MX1 konečné 2. místo. Poté se celá sestava přesunula na rakouský závod ADAC MX Masters do Rakouska. "Zde zajel nejlépe opět Petr, který obsadil celkově 13. místo. Martinu Fiňkovi a Vašku Kovářovi se bohužel nedařilo, když se navrch nedokázali vyhnout hromadným pádům po startu. Vašek se stále potýká se zdravotními problémy, ale věříme, že bude brzy 100% fit," podává report týmový manažer Ladislav Červenka, kterému kvalifikace ani last chance v Möggers bohužel nevyšla. "Petr se ještě mj. účastnil v mezidobí rakouského mistráku ve Weyeru, kde bral 1. místo,"chlubí se dalším úspěchem. "Vzhledem k tomu, že Kramolín je pro Petra takřka domácí závod, protože pochází z Pňovan u Plzně, očekáváme, že se bude chtít opět pořádně vytáhnout, přestože kramolínská trať rozhodně nepatří mezi naše oblíbené," doplňuje.
KRTZ s.r.o.
Nejvýraznější trojlístek jezdců z týmu KRTZ překypuje i přes dosavadní trable vesměs pozitivní energií. Marek Sukup odjel po Pacově vítězně MMSR v MX na Myjavě a cvičně pak s další výhrou Přebor Moravy ve Vranově. "Daří se mi těžit z poctivé přípravy a rád bych na své oblíbené kramolínské trati zopakoval umístění na pódiu. Uvidíme, co na to moje potíže s rukama, se kterýma mám lékaři diagnostikovaný revmatický problém," říká Sukup. Tomáš Šimko nevynechal slovenský mistrák na Myjavě, kde bojoval o přední pozice, než ho zradila motorka. A bohužel ani ME ve Slovinsku nevyšlo dle jeho představ, protože se rval se zdravotními problémy. "V Kramolíně bych si chtěl pořádně zazávodit. Trať má dobrý podklad a je dost rychlá," dodal si odvahy. Novým týmovým parťákem obou jmenovaných jezdců je Milan Špičák, který letos sedlá motocykl Husqvarna. Na slovenském mistráku měl potíže s technikou, a tak celkově skončil až na 8. místě v kategorii MX1. "Tréninkově jsem odjel Přebor Moravy ve Vranově, kde jsem si dobře zazávodil s Markem Sukupem a Petrem Stloukalem. Nakonec z toho bylo ve třídě MX2 první místo," ohlíží se Špičák. "Další novinkou je, že na mě nově dohlíží na tréninku Honza Brabec, který mi celkově dost pomáhá. Pokud bude kramolínská trať kvalitně nachystaná, tzn. hluboce naoraná a důkladně nakropená, bude velice atraktivní jak pro nás jezdce, tak pro diváky. Doufám, že pořadatelé nezklamou a budou se chtít minimálně přiblížit pacovským," přeje si Špičák.
Motosport Chýnov
"Na prvním závodě MMČR v Pacově mě potěšil především výkon Ládi Mikase, který skončil celkově třetí ve třídě Veterán. Závod sedl i Michalu Gregorovi ve třídě MX1, ale ve druhé jízdě musel bohužel kvůli technické závadě odstoupit. Ve třídě WMX jsme měli poměrně velkou týmovou marodku a Julia Schrenk navíc utrpěla nepříjemný pád. Jinak to byl moc pěkný závod, přišlo jako vždy hodně lidí a bylo fajn počasí. V mezidobí se naši jezdci účastnili především závodů SMS a v Rakousku,” sypal informace z rukávu manažer týmu Evžen Zadražil. “Do Kramolína se už moc těšíme, trať i zázemí tam mají světové parametry. Výrazně posílíme především ve třídě WMX. Kromě Daniely Krejčí, Julie Schrenk a Eleny Kapsamer se představí i nové týmové posily Markéta Marková, Rakušanka Janine Speringer a nadějná mladá Rumunka Stefania Barcila. Ve třídě MX1 se bude snažit atakovat TOP 10 Michal Gregor. Ve třídě Veterán se ukáží Zdeněk Svoboda a Ladislav Mikas, který si bude chtít upevnit pozici v TOP 3 v průběžném pořadí seriálu,” dodal takřka jedním dechem.
Orion Racing Team
Další z letitých týmových stálic, Orion Racing Team, přišla naneštěstí v Pacově kvůli vážnému zranění o MX2 závodníka Jonáše Nedvěda. "Byl to pád hned po startu v druhé rundě a rozhodně nevypadal zase tak špatně. Ovšem posléze se ukázalo, že zranění ramene je vážnější a Jonáš se musel nakonec podrobit operaci. Takže návrat k motocyklu nebude zřejmě hned tak brzy. Škoda, protože Jonáš se letos začal prosazovat při závodech mistrovství Evropy a doma chtěl vylepšit loňské umístění v MMČR. Věříme, že se dá brzy dokupy a ve zbývajících kláních seriálu ještě zabojuje," uvedl s trpkou pachutí týmový manažer Petr Kovář. Zkušený harcovník týmuPetr Bartoš se představil divákům na slovenské Myjavě, kde odstartoval prvním podnikem tamní šampionát. Po zajímavém průběhu bral nakonec stříbrnou pozici. "Pořadatelé se na Myjavě zase ukázali jako zkušení organizátoři, když padesátý ročník motokrosů v tamějším areálu vyšperkovali příjemným a velmi dojemným setkáním bývalých vítězů," chválil Kovář. Bartoš také vyrazil na druhý mistrák ADAC v Möggers, kde obsadil v nabité konkurenci celkové 18. místo. "Svůj závodní maraton před Kramolínem završil Petr třetím místem na Mistrovství Evropy ve slovinské Orehove Vsi," doplnil Kovář. V ostatních třídách budou všichni jezdci a závodnice bojovat o umístění v elitní desítce, což znamená v ženách Andrea Kloubková a ve veteránech Runkas, Suchánek, Voženílek a Vávra.
SZA Racing Team
Jezdci SZA Racing Teamu, Martinu Krčovi, v Pacově nepřálo příliš štěstí, když se musel vypořádat s technickými i zdravotními problémy. Mezi Pacovem a Kramolínem zamířil na maďarské mistrovství, odkud si odvezl pohár za druhé místo. Předposlední květnový víkend se pak vydal na ADAC do Möggers, kde se mu podařilo obsadit celkově třetí příčku! "Měl jsem dost honičku se školou, ale všechno se nakonec povedlo, jak mělo. Odmaturoval jsem a dokonce mě čekalo ve schránce i překvápko v podobě přijetí na vysokou školu. Konečně můžu opět trénovat naplno," pochlubil se Krč. Kramolínská trať sice nepatří mezi jeho oblíbené, ale věří si, že je konkurence schopný a rád by zamával fanouškům z pódia.
Team MAX2
V Pacově byl Team MAX2 poměrně oslabený, když se kvůli zdraví nedostavili David Kosmák a David Čermák. Problémy prvního jmenovaného nadále pokračují, avšak Čermáka už na startu opět uvidíme. Chybět nebude ani Jára Romačík, který by jistě rád nejen vyzkoušel, ale i dokončil misi vedení rozjížďky od začátku až do konce. "Musím říct, že body v Pacově jsem měl opravdu vydřené. První jízda se mi nedařila, a tak jsem projel cíem jako 8. Ve druhé rundě ve mně chytily saze a podařilo se mi po třech kolech dostat do vedení. To jsem bohužel nedokázal udržet a po pádu jsem se musel spokojit pouze coby zraněný s dokončením závodu," rekapituluje PacovRomančík, který během ADAC závodů v Möggers vyjel 19. místo. Pro mistrovské body vyráží do Pacova rovněž MX1 stálice Miloslav Rožec a spolu s ním si bude chtít spravit chuť také Ondřej Brendl. Další pokus, jak dobýt pódium, svede veterán Roman Skalka. A na zkušenou na západ Čech vyrazí i nejmladší junior Jiří Matějec.
Yamaha Čepelák Racing Team
"Tým se účastnil několika závodů SMS. Nejúspěšnější jsme byli v Rudníku (SMS Pardubice), kde se ukázala hlavně Viki Kellerová, která celkově vyhrála třídu hobby. Odjeli jsme i sdružené SMS v Horšovském Týně, kdy byl Marek Pospíšil celkově druhý ve třídě MX2,"poukazuje na úspěchy svých svěřenců manažer týmu Jirka Čepelák. Do Kramolína se chystá kompletní tým a očekávání má Čepelák následující: "Viki Kellerovou bych rád viděl bojovat o bednu ve WMX, Markéta Ehlová by měla atakovat TOP 8. V MX2 má Marek Pospíšil za úkol sbírat zkušenosti jako nováček v MMČR a ve třídě MX1 by mohl bodovat v obou jízdách Lukáš Blažek." Kramolín je dle hodnocení Čepeláka jednou z našich tradičních tratí s malými rozestupy mezi závodníky, a tak se na ní špatně dojíždí jakákoli ztráta.
Pár minut s Barborou Laňkovou z kategorie Ženy...
Barčo, hned na začátku Tě poprosím, abys odkryla karty, kdo Tě přivedl k motokrosu.
K motorkám mě přivedl hlavně taťka. Když mi byly tři roky, vyrobil mi malého minibika s motorem z babety a později mi předělal pionýra na krosku. Až v 11 letech jsme pořídili Suzuki RM 85 a od té doby jsem nevynechala ani jednu motokrosovou sezonu.
Neuvažovala jsi někdy nad tím, že bys ráda změnila sportovní disciplínu? Jaké další sporty jsi zkoušela?
Motokros bych za žádný jiný sport nevyměnila. Ve škole mě bavil basketbal, zkoušela jsem i házenou, ale teprve až motokros mě chytil naplno. Přece jenom je to akčnější sport a jsem tam sama za sebe, což mi vyhovuje víc.
Lišila se Tvoje holčičí zimní příprava od těch předchozích? Měla jsi nějakého sparing partnera, který Ti pomáhal makat, i když už jsi třeba občas měla chuť lenošit?
Snažím se každou zimu makat naplno, ale letos jsem přípravě přece jenom obětovala víc. Společně s klukama z týmu jsme se pravidelně scházeli v tělocvičně, kde jsme se věnovali hlavně kruhovému tréninku. Taky mi pomáhal Jirka Kružík, se kterým jsem chodila na squash a do posilovny. Hodně dobrých rad ohledně fyzické přípravy jsem získala od bývalého motokrosaře a trenéra pana Komárka.
Přestože je vás žen ve startovním poli čím dál víc, nebudeme si nic nalhávat o tom, že nejsou mezi ženským a mužským tělem žádné rozdíly. S čím nejvíce bojuješ v rámci průběžných fyzických tréninků a na trati?
S výdrží nemám problém, ale někdy trochu chybí síla. Hlavně pokud jsou na trati těžší podmínky, například když je bláto, motorka se obalí a ztěžkne. To mají kluci daleko větší výhodu.
Loni jsi obsadila v MMČR celkové třetí místo. Letos jsi po úvodním závodě v Pacově na prvním místě a máš shodný počet bodů s Janou Antošovou. Jak moc Tě vítězství namotivovalo k další dřině?
Letos se mi zatím jezdí skvěle a závody v Pacově jsem si až na proražené přední kolo v první jízdě moc užila. Samozřejmě když se daří, jsem daleko víc namotivovaná a nabitá. Tím pádem mám i větší chuť do tréninků a cvičení, když se nemusím nutit.
Kde všude Tě můžeme v letošním roce vidět – jaké seriály jedeš?
Letos chci jet celé MMČR žen, dále Meteorit Cup, kde je kategorie Dámský pohár (MMČR žen ČAM) a Motolevel MX Cup, ve kterém startuji v kategorii MX2 s klukama a je to pro mě výborný trénink.
O víkendu 21. a 22. května 2016 jsi závodila na Mistrovství Evropy žen v polském Českém Těšíně. O jaké závody přesně šlo a jak se Ti dařilo?
Mistrovství Evropy žen se jelo letos poprvé a myslím, že se velmi vydařilo. Do Polska se sjelo 54 holek, takže musela být kvalifikace. Češky měly v závodě nejpočetnější zastoupení - přijelo nás 8 a všechny jsme se kvalifikovaly. Startovalo zde i hodně holek z MS, a tak byla konkurence opravdu velká. Jely se tři rozjížďky, kde jsem postupně dojela na 15. a dvakrát na 9. místě. Celkově jsem skončila 9., z čehož mám velkou radost. Byla to pro mě další super zkušenost. Letos se jednalo o jednorázové závody, příští rok by jich mělo být pro velký zájem víc.
Které tratě patří v ČR mezi Tvé nejoblíbenější? A na kterou z letošního mistráku se nejvíc těšíš?
Moje nejoblíbenější trať je Opatov, a proto jsem měla velkou radost, když se objevila v kalendáři letošního mistráku. Dále se mi líbí Dolní Heřmanice, Ledeč nad Sázavou, Pacov a Dalečín.
A co kramolínská dráha, přišla jsi jí na chuť?
Do Kramolína se moc těším. Loni jsem tam startovala poprvé a hned jsem si kramolínskou trať oblíbila.
Tipneš si pořadí v kramolínském závodě?
Netroufnu si tipovat (smích). Samozřejmě se budu snažit uhájit červenou tabulku, ale vím, že to bude hodně těžké.
Koho považuješ za své největší konkurentky? Panuje mezi holkami v českém mistráku nevraživost, nebo se spíš podporujete, protože jste pořád ještě tak trošku exotickými MX divoženkami?
Letos je zatím mojí největší konkurentkou Jana Antošová. Na všech letošních závodech jsme byly hodně vyrovnané, takže celá sezóna bude zřejmě hodně napínavá. S tou nevraživostí a podporou je to úplně stejné jako v osobním životě - s někým si rozumíte víc, s někým méně.
Tvoje životní motto?
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.
A na závěr můžeš někomu poděkovat či něco vzkázat...
Chtěla bych moc poděkovat Action Racing Teamu Velké Meziříčí za dlouholetou podporu a samozřejmě celé své rodině, protože bez nich bych závodit prostě nemohla. Díky!
Autor: Lucie Havlíčková
Foto: Radek Lavička
Odkaz na článek ve formátu .doc zde
Plakát ve formátu JPG zde
Časový harmonogram zde