Rozcestník

Aktuality

Motokárový mistr světa - oficiální tisková zpráva

Rate this item
(1 Vote)

GENK (Belgie) – Český motokárový jezdec Patrik Hájek se stal jako první Čech mistrem světa v motokárách. V belgickém Genku vyhrál všechny tři rozjížďky a finále ovládl způsobem start – cíl. Před 4000 diváky se stal šampionem v nejprestižnější světové motokárové kategorii KZ a postaral se o jeden z nejvýraznějších úspěchů českého motoristického sportu.

V KZ startují výhradně tovární závodníci s nejlepší tovární technikou. V Genku nechyběl nikdo ze světové jezdecké elity. Tovární tým Kosmic Racing měl pro českého jezdce perfektně připravenou motokáru, se kterou neměl Patrik Hájek během víkendu žádný vážnější problém.

Osmadvacetiletý Hájek vyhrál v sobotu dvě kvalifikační rozjížďky a v neděli závěrečnou. To mu zajistilo nejvýhodnější startovní pozici na startu finálového závodu. Do rozhodující jízdy kariéry odstartoval bez problému a ihned se ujal vedení. Soupeři za ním ztratili s českým jezdcem záhy kontakt a Hájek si rychle vybojoval náskok kolem dvou sekund na druhého v pořadí Belgičana Ricka Dreezena. Svou převahu s mírnými výkyvy desetin sekundy udržoval až pod cílovou šachovnicovou vlajku.

Všechno si o víkendu úžasně sedlo. Mám tím na mysli moji připravenost, skvěle nachystanou motokáru a skvělou trať, která patří k mým oblíbeným. Ve finále jsem se snažil soustředit na start a chvíli trvalo, než padla zelená světla. Podařilo se mi však zvládnout klíčový manévr a pak už to bylo o tom, abych neudělal chybu. Snažil jsem se soustředit do poslední chvíle, ale v hlavě mi pořád běhaly myšlenky, aby nepřišel defekt gumy nebo jiný technický problém. Už několikrát v kariéře se mi totiž stalo, že mi životní jízda nevyšla. Mám teď ale za sebou úžasný zážitek a chci poděkovat každému, kdo mi k němu kdy pomohl.“

 

Vizitka jezdce

Jméno: Patrik Hájek

Datum narození: 23. 7. 1990

Bydliště: Praha

Výška/váha: 179 cm/67 kg

Debut v motokárách: 1999 (Vysoké Mýto)

Hobby: lyžování, snowboard, squash

Úspěchy: -mistr světa (2018)

-vicemistr Evropy (2009, 2016 a 2017)

- 1. ve WSK Final Cup (2013)

- 1. ve Winter Cup (2011)

- 1. ve Světovém finále ROK (2006)

- čtyřnásobný mistr ČR (2007 – 2010)

- pětinásobný vítěz Zlatého volantu (2006, 2009, 2010, 2013, 2017).

 

Závodní motokára

Podvozek: Kosmic

Motor: Vortex

Rám: trubkový

Motor: dvoutakt 125 cm3 vodou chlazený

Převodovka: šestistupňová sekvenční

Nádrž: 8,5 litru

Maximální rychlost: 160 km/h

Minimální hmotnost: 170 kg (včetně jezdce)

Palivo: benzin Panta 102 oktanů

Pneumatiky: LeCont