Rozcestník

Aktuality

Povedená Amerika

Rate this item
(0 votes)

Poprvé v České republice se předvedla závodní monstra NASCAR Whelem EuroSeries. Divákům v Mostě se předvedl český jezdec Martin Doubek a také bývalý šampion F1 Jacques Villeneuve.

Závody těchto aut se jezdí v USA od roku 1948 a již deset let funguje jejich evropský seriál. Navzdory extrémním vedrům se přišlo na český okruh podívat dvacet tisíc diváků.

Poháry byly na dosah

Český jezdec Martin Doubek startuje v tomto seriálu pátým rokem a druhou sezonu v nizozemské stáji Hendriks Motorsport. Do závodů nastupoval poprvé od poloviny května, kdy havaroval v italské Franciacortě. O rám auta si tam poranil levé koleno. Po návratu domů zjistil, že má zpřetrhané vazy. 

Premiéru NASCAR na domácí trati si však ujít nenechal a noha už ho nebolela. „Levačka držela fest, v pohodě. V autě s ní šlapu na spojku a dobrzďuji, abych mohl mít pravačkou naložený plyn. Je to opačně než v osobním autě,“ vysvětloval Martin.

V neděli měl na dosah stupně vítězů v obou kategoriích. V závodě Elite 2 jezdil třetí, ale v devátém kole z celkových 14 se rozsypala spojka jeho vozu a bylo po nadějích. Smutná situace i pro tým, protože mohl mít oba jezdce na „bedně“. Doubkův italský kolega Giorgio di Maggi totiž skončil druhý.

Mechanici se pak ve vedru dosahujícím 38 oC ve stínu zpotili ještě víc, aby stihli vůz opravit do další jízdy. A opět tady byla šance na pohár. Mezi zkušenými borci se držel čtyřiadvacetiletý Čech na čtvrtém místě ještě do začátku předposledního kola, ale pak v šikaně po startu musel projet zpomalovacím úsekem a byla z toho v cíli šestá příčka. 

„Sledoval jsem v zrcátku, jak daleko jsou soupeři za mnou, a propásl okamžik brzdění. Místo abych se roztočil v šikaně, zvolil jsem raději zpomalovák, alespoň se mi povedlo mírnit ztráty. Škoda, protože na třetího jsem si troufal, rozdíly byly minimální,“ vysvětloval český závodník.

Podle odchovance rodinného týmu Orion Litomyšl se pořadatelsky víkend rozhodně povedl: „Promotér byl spokojený. Škoda že nepřišlo více lidí, ale v tom vedru a na začátku prázdnin se zase člověk nemůže divit. Jinak všechno fungovalo organizačně naprosto perfektně. Kdo přišel, mohl do boxů. Doufám, že si to všichni užili.“

Hvězdě se bohužel nedařilo

Ozdobou letošního šampionátu je Jacques Villeneuve. Osmačtyřicetiletý Kanaďan má za sebou titul mistra světa formule 1 (1997), prvenství v 500 mílích Indianapolisu (1995) a řadu zkušeností z jiných automobilových seriálů. Na severu Čech se mu však nedařilo. V sobotu ho trefil na přední kolo šampion posledních dvou let Alon Day z Izraele. V neděli kolidoval Villeneuve znovu s ním a ještě dalším jezdcem. Místo plánovaných 34 okruhů v závodním tempu jich objel o víkendu pouze devět. 

„Byl jsem ve vaší zemi poprvé v životě. Trať se mi zamlouvala. Je svižná a pro naše auta vhodná. Také se mi líbila páteční jízda našich vozů městem. Přišlo mi to jak dobrý nápad,“ shrnul Villeneuve svou českou premiéru. Exkluzivní rozhovor, který před víkendem poskytl Světu motorů, najdete v příštím čísle.


Chceme jet dál

Bude mít česká premiéra NASCAR pokračování i v dalších letech? „Podle ohlasů jezdců, týmů, činovníků i diváků se akce velmi vydařila. Máme z toho radost. Ani přes úmorné horko jsme nezaznamenali mimořádné události. Pokud se s promotérem dohodneme, chceme tyto mimořádně atraktivní závody uspořádat i v příštím roce,“ uvedla obchodní a marketingová ředitelka autodromu Jana Svobodová.

Když totiž zaburácí pětadvacet vysokoobjemových klasických motorů, srdce fanouška zaplesá. To je pravé závodění, které opravdu potěší. 


Vl. Co je NASCAR?

Ve Spojených státech se jezdí už od roku 1948. Jednalo se o sériově vyráběné automobily s minimálními úpravami. Časem se přetransformovaly. Původně používané vozy již připomíná jen silueta karoserie a vnější motivy světel a masky. Současná auta mají svařený trubkový rám, do něhož je zasazen motor zakrytý karoserií z laminátu. Konstrukce všech vozů je identická, jsou poháněné přes čtyřstupňovou manuální převodovku na zadní nápravu. Piloti nemají k dispozici žádné elektronické pomůcky. Týmy si mohou vybírat z karoserií Chevrolet SS, Chevrolet Camaro, Ford Mustang a Toyota Camry.

Každý víkend je na programu v sobotu kvalifikace a po jedné jízdě pro Elite 1 a Elite 2. V neděli následuje zahřívací trénink a další dva závody. Postavení na startu pro první jízdu určuje kvalifikace, pro druhou nejrychlejší kola každého pilota z úvodního závodu. 

Jezdec má v každé kategorii k dispozici na víkend jednu sadu pneumatik. Jednotným dodavatelem gum je firma General Tire, což je „převlečená“ německá značka Continental v USA.

Závodníci startují v kategoriích Elite 1 a Elite 2. „Jednička“ je pro zkušenější šoféry podle hodnocení Mezinárodní automobilové federace (FIA) a „dvojka“ pro začínající nebo méně zkušenější. Jezdec z Elite 2 může se stejným vozem startovat v Elite 1, opačně to nejde. Pravidla určuje evropský promotér, kterým je francouzská společnost FJ Group.

Vl. Technika NASCAR

Motor: atmosférický Chevrolet V8
Objem: 5700 cm3
Převodovka: čtyřstupňová
Výkon: 298 kW (400 koní)
Rozvor: 2740 mm
Délka: 5080 mm
Hmotnost: 1225 kg
Max. rychlost: 245 km/h
Pneumatiky: General Tire