Aktuality

Belgie: Finále EuroNascar 2018

Rate this item
(0 votes)

Hostitelem posledního šestého závodu evropské série Nascar Whelen byl 20. -21. října, již tradičně věhlasný belgický okruh v Zolderu. Jako jediný ve startovním poli byl český reprezentant Martin Doubek a svým výkonem chtěl navázat na minulý úspěch z Hockenheimu. Ovšem Martinovi kvůli nedostatečnému nastavení monopostu (změna počasí) nevyšla sobotní kvalifikace - nakonec v ní skončil až jako 19tý. A s takovým výsledkem najížděl Martin na pozici startu první odpolední jízdy - hlavní skupiny Elite1. V Zolderu není moc místa k předjíždění, proto se Doubek horko-těžko dostával před své soupeře. V cíli z toho byla 12 příčka, navíc čtvrtý v juniorském hodnocení. Z vítězství se radoval průběžný lídr šampionátu Alon Day (ISR, Chevrolet SS). Pro Martina bylo důležité, že v prvním motu zajel desátý nejrychlejší čas, čili tím pádem se druhý den posunul na roštu o 9 míst dopředu - takové jsou regule.

Po nedělním startu byla hned v úvodu hromadná kolize několika vozů, což Martina ve svém zápolení zdrželo - následoval propad asi o pět příček. Litomyšlský závodník se ale nevzdal, postupoval cílevědomě přes své soupeře, ale v jednom momentě, při dalším souboji s protivníkem vyjel tentokrát mimo trať a následovala penalizace! "Bojoval jsem jako obvykle, ale při jednom ataku jsem byl vytlačen mimo okruh (jinak hrozil střet) a od organizátorů, přes spottera (navigátora) jsem dostal zprávu, že mám projet zpomaleně - boxovou uličkou. Jenomže od rána nám v autě nefungovalo rádiové spojení - já tuto informaci tudíž neslyšel a v nasazení pokračoval dále. No a v dalším kole jsem v průjezdu vyfasoval černou vlajku. Škoda, bylo zaděláno minimálně na umístění v TOP10, ale s tím už se nedá holt nic dělat," prohlásil po dojezdu zklamaně Doubek. Druhou rozjížďku pro sebe urval opět skvělý Day, který se tak raduje i z celkového primátu.

Po čtyřech odjetých sezonách v EuroNascar obsadil Martin v celkové klasifikaci devátou pozici, což je jeho prozatím nejlepší umístění! I v následujícím roce bude pokračovat v tomto seriálu, pojede se stejným vozem i ve stejném týmu (Chevrolet Camaro, Belgium Driver Academy) a pochopitelně s podporou mateřského - Orion Racing Teamu. No a zajímavá zpráva nakonec - Euro Nascar 2019 se příští rok rozroste o další díl a čeští diváci budou u toho, neboť v termínu 28. - 29. června se pojede u nás doma - na mosteckém okruhu!